Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


ITF History

2007.12.29
 Kép 

 

 

Here is a brief summary of the previous tournaments.

  

1986. Participating countries: Austria, Bulgaria, Czehoslovakia, Cuba, Hungary.

           Winners: Gabor Köves (Hungary), Renata Smekalova (Czehoslovakia)

                          Zsolt Ferdinand - Arpad Csizmarik (Hungary)

                          Anita Futacs (Hungary) - Renata Smekalova (Czehoslovakia)

1987. Participating countries: Brasilia, Bulgaria, Czehoslovakia, Poland, Romania, Switzerland, Hungary.

           Winners: Sandor Noszaly (Hungary), Andrea Noszaly (Hungary)

                          Sandor Noszaly - Rudolf Fekete (Hungary)

                          Anita Futacs - Andrea Noszaly (Hungary)

1988. Participating countries: Brasilia, Bulgaria, Czehoslovakia, Ireland, Yugoslavia, Poland, Soviet Union, Hungary.

           Winners: Sandor Noszaly (Hungary), Karin Balnova (Czehoslovakia)

                          Sandor Noszaly - Balazs Rajo (Hungary)

                          Petra Kucova - Karin Balnova (Czehoslovakia)

1989. Participating countries: Austria, Czehoslovakia, Finland, Yugoslavia, Poland, Soviet Union, Swedwn, Turkey, Hungary.

           Winners: Andrei Rybalko (Soviet Union), Tina Krizan (Yugoslavia)

                          Eugen Kremene - Andrei Rybalko (Soviet Union)

                          Tamara Cernisova - Irina Sukova (Soviet Union)

1990. Participating countries: Austria, Australia, Bulgaria, Czehoslovakia, Yugoslavia, Germany, Holland, Romania, Soviet Union, Hungary.

           Winners: Petr Bufka (Czehoslovakia), Nela Barkan (Soviet Union)

                          Filip Gradavsky - Adolf Musil (Czehoslovakia)

                          Domonica Gorecka - Janetta Husarova (Czehoslovakia)

1991. Participating countries: Austria, Czehoslovakia, Germay, Yugoslavia, Mexico, Poland, Romania, Hungary.

           Winners: Werner Eschauer (Austria), Michaela Prorokova (Czehoslovakia)

                          Radova Svetlik - Jan Tobias (Czehoslovakia)

                          Simona Galikova - Katerina Zajacova (Czehoslovakia)

1992. Participating countries: Austria, Czehoslovakia, Croatia, Poland, Romania, Slovenia, Sweden, Macedonia, Hungary.

           Winners: Jiri Novak (Czehoslovakia), Kata Gyorke (Hungary)

                          Tadei Senk (Slovenia) - Csaba Ur (Hungary)

                          Kata Gyorke - Gabriella Toth (Hungary)

1993. Participating countries: Austria, Australia, Croatia, Czeh Republic, Germany, Yugoslavia, Slovakia, Romania, Hungary.

           Winners: Stefan Koubek (Austria), Reka Vidats (Hungary)

                          Zsolt Fule - Miklos Jancso (Hungary)

                          Zuzana Hejdova - Zuzana Lesenarova (Czeh Republic)

1994. G4.  Participating countries: Austria, Australia, Czeh Republic, Germany, Greece, Italy, Yugoslavia, Poland, Romania, Sweden, Slovakia, Hungary.

           Winners: Herwig Ribitsch (Austria), Katalin Marosi (Hungary)

                          Peter Pakay - Ivan Lukacs (Hungary)

                          Ludmila Cervanova - Viviana Mracnova (Slovakia)

1995. G4.  Participating countries: Austria, Canada, Croatia, Czeh Republic, Egypt, Finland, Poland, Slovakia, Slovenia, Sweden, Turkey, Yugoslavia, Hungary.

           Winners: Kornel Bardoczky (Hungary), Marijana Kovacevic (Croatia)

                          Peter Pakay - Kornel Bardoczky (Hungary)

                          Orsolya Somorjai - Annamaria Karai (Hungary)

1996. G4.  Participating countries: Chile, Grand Britain, Canada, Argentina, Marocco, Poland, Norway, Egypt, Ireland, Oman, Slovenia, Slovakia, Paraguay, Czeh Republic, Ukraina, Mexico.

           Winners: Kornel Bardoczky (Hungary), Tina Hergold (Slovakia)

                          Nicolas Massu (Chile) – Federico Cardinali (Argentina)

                          Tina Hergold (Slovakia) – Daniela Poglitsch (Austria)

1997. G4.  Participating countries: AUT, HUN, CZE, YUG, GER, BLR, IRL, SLO, SVK, ARG, CAN, DEN, ROU, POL, LTU, LAT.

           Winners: Viktor Koczan (HUN), Julia Schruff (GER)

                          Bob Borella – Mads Gottlieb (DEN)

                          Julia Schruff – Rita Tarjan (GER)         

1998. G3.  Participating countries: AUT, HUN, SVK, CZE, BRA, YUG, SLO, NOR, IRE, EGY, CAN, ROM, IND, PAK, ARG.

           Winners: Karol Beck (SVK), Tunde Nemeth (HUN)

                          Karol Beck (SVK) - Michal Navratil (CZE)

                          Veronika Ctvrtnickova - Andrea Plackova (CZE)

1999. G3.  Participating countries: ISR, HUN, YUG, ROM, AUT, SVK, GER, RUS, USA, CZE, IND, UKR, POL, MEX, CRO, SLO, AUS.

           Winners: Jan Mertl (CZE), Edina Gallovits (ROM)

                          Timothy Martin (USA) – Max Raditschnigg (AUT)

                          Kinga Berecz – Melinda Czink (HUN)

2000. G3.  Participating countries: RUS, HUN, SLO, USA, SVK, ISR, CZE, NED, BLR, SEN, JPN, YUG, BRA, CRO, POL, HAI, AUT, SWE, TRI, ZIM, IND, GHA, CAN, SLO, RSA.

           Winners: Ivan Cerovic (CRO), Virag Nemeth (HUN)

                          Dumiso Khumalo (ZIM) – Raven Klaasen (RSA)

                          Dorottya Magas – Virag Nemeth (HUN)

2001. G3.  Participating countries: TOG, HUN, SVK, POL, CZE, YUG, ISR, IND, CRO, UKR, AUS, RUS, GHA, KAZ, GER, ROM, CHI, SLO, ZIM, THA, SEN, AUT.

           Winners: Komlavi Loglo (TOG), Jarmila Gajdosova (SVK)

                          Komlavi Loglo (TOG) – Henry Adjei-Darko (GHA)

                          Andrea Hlavackova - Lucie Safarova (CZE)

2002. G2.  Participating countries: HUN, GER, FIN, AUT, SVK, ISR, CZE, ROM, GBR, RSA, YUG, LIT, HKG, UKR, ARU, TUN, CRO, CIV, EGY, AUS, ANG, NIG, NED, RUS, MEX, USA, JAM.

           Winners: Roman Kutac (CZE), Katerina Bohmova (CZE)

                          Brian Hung – Hiu-Tung Yu (HKG)

                          Francesca Flavell (GBR) – Tarryn Terblanche (RSA)

Kép  

2003. G2.  Participating countries (only main draws): SVK, HUN, CZE, RUS, POL, CRO, NZL, AUS, FIN, GBR, GER, BRA, ISR, SWE, NED, YUG, ROM, RSA, DEN, USA.

           Winners: Lukas Lacko (SVK), Jana Juricova (SVK)

                          Peter Miklusicak - Filip Polasek (SVK)

                          Veronika Chvojkova - Katerina Kramperova (CZE)

2004. G2.  Participating countries: CZE, BUL, ROU, HUN, SCG, IRL, AUT, SVK, GER, SWE, CRO, UKR, POL, SLO, JPN, IND, NED, RUS, ISR, SCG, BRA, ESP, GBR.

            Winners: Dusan Lojda (CZE), Anna Korzeniak (POL)

Kép

Barbara Hodinarova (CZE), Anna Korzeniak, Dusan Lojda, Jiri Skoluodik (CZE), 2004

2005. G2.  Participating countries: SVK, KUW, GER, AUS, CZE, HUN, ROU, BUL, RUS, SWE, UKR, POL, SLO, BLR, GBR, GRE, CRO, NED, SUI, BRA, BEL, FIN, FRA.

           Winners: Ivan Sergeyev (UKR), Elena Kulikova (RUS)

                          Roman Jebavy - Jiri Kosler (CZE)

                          Michaela Pochabova – Patricia Veresova (SVK)

Kép

Andrea Berkova (CZE), Ivan Sergeyev, Vilmos Karasz (Epitok Sport Club), Elena Kulikova, Stephen Donald (AUS), 2005

2006. G2.  Participating countries (only main draws): HUN, AUT, CZE, BEL, SVK, CRO, POL, ROM, AUS, NED, ITA, GER, ECU, USA, RUS, SWE, SCG, UKR, LAT, SLO.  

 

            Winners: Attila Balazs (HUN), Tereza Mrdeza (CRO)

                          Jakub Lustyk (CZE) - Mateusz Szmigiel (POL)

                          Elena Chernyakova (RUS) - Vivienn Laszloffy (HUN)

Kép

Attila Balazs, Goran Rozic (CRO), Laszlo Szilagyi (Rauch Hungary), Andras Kaliszky (Epitok Tenisz Klub), Tereza Mrdeza, Katharina Killi (GER), Zsolt Beda (Official Referee), 2006

2007. G2.  Participating countries: SVK, HUN, AUT, CRO, POL, IND, CZE, UKR, SLO, ROU, RUS, BRN, DEN, SWE, CAN, BUL, FIN, NZL, POR, AUS.

              Winners:  Milan Marin (CRO), Alexandra Damaschin (ROU)

                              Vasek Pospisil (CAN) - Radim Urbanek (CZE)

                              Aleksandrina Haydenova (BUL) - Petra Santini (CRO)

Kép

Alexandra Damaschin, Milan Marin (CRO), Attila Szemeti (Építők Tenisz Klub), Alexander Gasparetz (SVK),  Zuzana Luknarova (SVK) 2007